یادداشت كوتاه به مناسبت روز ملی سینما
پیوند حیات بخش سازمان انتقال خون و سینما

دکتر محمدرضا مهدی زاده(مدیرکل انتقال خون استان تهران) - در سال ۱۲۷۹ هجری شمسی و بعد از ورود نخستين دوربين فيلم‌بردارى و نمايش فيلم به ایران، ابراهيم ‌خان عکاس‌باشى لقب نخستین فیلمبردار ایرانی را از آن خود کرد تا چرخ پر خاطره ی سینما وارد زندگی و فرهنگ ایرانیان شود.

در طول یکصد و بیست سال حضور سینما در فرهنگ سازی جامعه ی ایرانی، بسیاری از آثار فاخر و ارزشمند هنرمندان این آب و خاک به محل تولد یک خیزش و حرکت اجتماعی تبدیل شده که حیات ۴۶ ساله ی سازمان انتقال خون نمونه ای مبارک و گواهی روشن بر این مدعاست.

فیلم فاخر سینمایی "دایره مینا" اثر استاد داریوش مهرجویی در سال ۱۳۵۳ بود که با حضور بازیگران و چهره های ماندگار سینمای ایران همچون زنده یاد عزت اله انتظامی و استاد علی نصیریان به نمایش بدون سانسور از یک ناهنجاری عجیب و غریب با عنوان خون فروشی در جامعه پرداخت و هشدارهای جدی این عمل را به لحاظ خطرآفرین بودن برای سلامت جان بیماران اطلاع رسانی کرد.

بعد از این تذکر مهم و تاریخی که به واسطه سینما و خلق یک اثر هنری متفاوت در کل جامعه اثر گذاشت، زمینه تاسیس سازمان انتقال خون برای راه اندازی یک ساختار سامان دهی شده در راستای تامین فرآورده های خونی سالم برای نجات جان بیماران فراهم شد و فرهنگ ناب و انسانی اهدای خون برای نجات زندگی بیماران به یکی از بهترین رفتارهای خیرخواهانه تبدیل شد.

به بهانه روز ملی سینما و ضمن تبریک این روز مهم در مناسبت های فرهنگی کشور به همه هنرمندان در عرصه سینما، امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد خلق یک فیلم سینمایی دیگر بر محور اطلاع رسانی دستاوردهای پر شمار و کم نظیر سازمان انتقال خون در بیش از چهار دهه خدمت امیدآفرین و نجات بخش در پیکره نظام سلامت کشور باشیم.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0