دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد:
كاهش برگشت فرآورده های خونی توزیعی در بیمارستانها
 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد:

کاهش برگشت فرآورده های خونی توزیعی در بیمارستانها

رئیس اداره امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از راه اندازی سیستم استاندارد مراقبت از خون و فرآورده های خونی در بیمارستان های تابعه این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان تهران، سید محمدرضا یثربی در گفتگو با خبرگزاری مهر،  با اشاره به تولیت سازمان انتقال خون در تامین نیاز مراکز درمانی به خون و فرآورده های خونی، گفت: با همکاری سازمان انتقال خون و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشکلات و نواقص سیستم هموویژولانس که با هدف مراقبت از خون و فرآورده های آن در بیمارستان های دانشگاه مستقر بوده، در حال کاهش است.

 وی افزود: در سال ۹۷ از ۱۷ بیمارستان دولتی ۱۵ بیمارستان و از ۵۹ بیمارستان خصوصی ۵۳ بیمارستان توانستند، سیستم هموویژلانس را به صورت استاندارد در بیمارستان های خود مستقر کنند.

یثربی خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه های آموزشی، پیگیری بخشنامه ها و ابلاغ دستورالعمل ها و تشکیل جلسات هماهنگی با اعضا کمیته همویژولانس و مدیران بیمارستان ها، توانستیم درصد برگشت توزیع فرآورده ها را در بیمارستان های دولتی از ۵ درصد در سال ۹۶ به ۲,۶ درصد در سال ۹۷ و درخواست گلبول قرمز شسته شده را در بیمارستان های دولتی از ۱۶۹۴ واحد در سال ۹۶ به ۱۳۳۱ واحد در سال ۹۷ کاهش دهیم.

وی با مثبت ارزیابی کردن مدیریت مصرف در بیمارستان های دانشگاه، افزود: بیشترین میزان کاهش در برگشت فرآورده مربوط به بیمارستان سوم شعبان دماوند، بیشترین میزان کاهش درخواست گلبول قرمز شسته شده مربوط به بیمارستان طرفه، بیشترین کاهش درخواست پکسل مربوط به بیمارستان مدرس، بیشترین میزان کاهش درخواست فرآورده اشعه دیده مربوط به بیمارستان طالقانی و بیشترین امتیاز کسب شده از مقایسه امتیاز فرم عوارض ناخواسته احتمالی بعد از تزریق خون و فرآورده خونی، مربوط به بیمارستان مسیح دانشوری است.

یثربی مدیریت مصرف خون تقاضا شده برای هر جراحی، تشکیل جلسات برنامه ریزی شده با سازمان انتقال خون، تعیین بیمارستان های مرجع بانک خون برای بیمارستان های کم مصرف و مدیریت مصرف خون در شهرستان های تابعه دانشگاه را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در سال جاری با جدیت در حال پیگیری است تا بتوان روند مصرف را به حد استانداردهای لازم رساند.

یثربی ضمن تشکر از زحمات و تلاش های اعضای کمیته هموویژولانس و مدیران بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یادآور شد: در سال جاری به همت همکاران فعال در حوزه امور آزمایشگاهی، سیستم هموویژولانس در بیمارستان های تحت پوشش با استانداردهای لازم استقرار می یابد.

 
امتیاز :  ۱.۴۳ |  مجموع :  ۷

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0