روز جهانی اهداكنندگان خون 2019 در ایران 24 خرداد ماه برگزار می شود
 

روز جهانی اهداکنندگان خون 2019 در ایران 24 خرداد ماه برگزار می شود

روز جهانی اهدا کنندگان خون امسال نیز مانند سالهای گذشته همزمان با کلیه کشورهای دنیا در ایران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، شعار جهانی امسال "خون سالم برای همگان" است .این رویداد برای  تقدیر از اهدا کنندگان بدون چشمداشت خون  همچنین برای بالابردن آگاهی مردم از نیاز به اهدای مستمر خون هرسال جشن گرفته می شود.

تضمین دسترسی به خون و محصولات خونی سالم ، کافی و با کیفیت به عنوان یک بخش اساسی در پوشش همگانی سلامت و عضو کلیدی از سیستمهای سلامت موثر است که سازمان جهانی بهداشت و سازمان بین المللی انتقال خون برآن تاکید دارند.

در ماه مي سال 2005 وزراي بهداشت كشورهاي جهان در پنجاه و هشتمين مجمع بهداشت جهاني بيانيه مشتركي را در زمينه تعهد و حمايت از اهداي خون داوطلبانه به امضا رساندند و طی قطعنامه‌اي روز 24 خرداد (14ژوئن) به نام روز جهاني اهداكنندگان خون به عنوان رویداد سالانه نام‌گذاري شد. در این قطعنامه کشورهای عضو ملزم به اجرای برنامه های سازماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه های نظارتی شده اند و دولت ها برای تأمین و گسترش خدمات انتقال خون با کیفیت بالا باید سازمانهای مربوط را از نظر اختیارات و بودجه حمایت کنند تا بتوانند خون مناسب را برای پاسخگویی به نیازهای بیماران جمع آوری کنند.

هم اکنون طبق اعلامیه ملبورن دستیابی به تمام منابع خون از طریق اهدا کنندگان داوطلبانه بدون چشمداشت مادی  برای همه کشورها تا سال 2020 برنامه ریزی و پیش بینی شده است.

انتقال خون، سالیانه جان میلیونها نفر را نجات می دهد. خون و محصولات خونی در مدیریت صحیح مادرانی که از خونریزی مرتبط با بارداری یا زایمان رنج می برند، کودکانی که به کم خونی شدید به دلیل مالاریا و یا سوء تغذیه مبتلا هستند ، بیمارانی که دارای اختلالات خونی و مغز استخوان، اختلالات ارثی هموگلوبین و نقص سیستم ایمنی، قربانیان تروما، موارد اورژانسی ، بحرانها، تصادفات و همچنین بیمارانی که تحت درمانهای پیشرفته جراحی و پزشکی هستند، نقش اساسی را بر عهده دارد.

 
 
امتیاز :  ۲.۳۳ |  مجموع :  ۳

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0