پیام دكتر احمد المنظری مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی WHO به مناسبت روز جهانی اهداكنندگان خون

پیام دکتر احمد المنظری مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی WHO به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون

قاهره، مصر، 14 ژوئن 2019

هر ساله در 14 ژوئن، کشورها در سراسر جهان، روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن می گیرند. کمپین امسال بر اهدای خون و دسترسی جهانی به خون سالم به عنوان بخش ضروری دسترسی به پوشش جهانی بهداشت متمرکز  شده است.

تزریق خون و محصولات آن هر سال زندگی میلیون ها نفر را نجات می دهد. انتقال خون می تواند در زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با بارداری و زایمان ؛ کودکان مبتلا به کم خونی شدید؛ بیماران با اختلالات ارثی مانند تالاسمی؛ و قربانیان تروما، اورژانس، بلایای طبیعی و حوادث کمک کند.

اگر چه نیاز به خون جهانی است، اما بسیاری از کشورها در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با تهیه خون کافی و در دسترس و همچنین اطمینان از کیفیت و سالم بودن آن، به ویژه در موارد اضطراری بشری با چالش روبرو هستند. تامین خون کافی که نیازهای بیماران را برآورده می کند، فقط از طریق اهداکنندگان مستمر  که شامل اهدا کنندگان خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی است، می تواند تضمین شود.

روز جهانی اهداکنندگان خون از اهدا کنندگان داوطلبانه خون و بدون چشمداشت مادی برای هدیه نجات بخش خون و افزایش آگاهی از نیاز جهانی به خون سالم در تحویل مراقبت های بهداشتی و نقش حیاتی که اهداکنندگان خون داوطلبانه و مستمر در دستیابی به هدف پوشش بهداشت جهانی بازی می کند، تقدیر و قدردانی می کند.

این کمپین خواستار اقدام همه دولت ها، مقامات بهداشت ملی و سرویس های ملی خون است. آنها ملزم به تهیه منابع کافی و  ایجاد سیستم ها و زیرساخت های لازم برای افزایش جمع آوری خون از اهداکنندگان داوطلب و مستمر بدون چشمداشت مادی ؛ کیفیت بالای مراقبت از اهداکنندگان؛ ترویج و اجرای مناسب بالینی استفاده از خون؛ و ایجاد سیستم های نظارت در سراسر زنجیره تامین انتقال خون هستند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین از تمام کشورهای منطقه درخواست می کند که روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن بگیرند و از افرادی که اهدا کننده خون هستند، تشکر و قدردانی کنند و افرادی را که هنوز شروع به اهدای خون نکرده اند، به اهدای خون تشویق کنند.


 
 
امتیاز :  ۲.۵۰ |  مجموع :  ۴

برچسب ها

    5.6.5.0
    V5.6.5.0