دوشنبه, 25 تير 1397

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران:
رشد اهدای خون در ایران دو برابر كشورهای هم سطح است

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران:

رشد اهدای خون در ایران دو برابر کشورهای هم سطح است

مدیر عامل سازمان انتقال خون در مراسم روز جهانی اهداکنندگان خون با اشاره به اهدای دو میلیون و صد واحد خون در کشور، گفت: شاخص رشد متوسط اهدای خون در کشور ما دو برابر کشور‌های هم سطح خود است.

به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان تهران، دکتر علی‌اکبر پورفتح‌اله؛ مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور در مراسم روز جهانی اهداکنندگان خون که سه شنبه ۲۹خرداد ماه 1397 در سالن همایش‌های ایوان شمس برگزار شد، اظهار کرد: ۵۰۰هزار اهداکننده مستمر خون در ایران داریم که حداقل دو بار در سال خون اهدا می‌کنند یعنی این افراد رقمی معادل ۵۶ درصد اهدای خون را به خود اختصاص می‌دهند و تلاش داریم تا این این آمار را به بیش از ۹۰درصد برسانیم .

وی با بیان اینکه خون اهداکنندگان مستمر از سلامت بیشتری برخوردار بوده و احتمال انتقال بیماری‌ها از طریق خون آن‌ها بسیار کمتر است، گفت: بدین منظور طرح ساماندهی و غربالگری اهدا کنندگان بار اول در استان کردستان و برخی دیگر از نقاط کشور اجرا شده که نویددهنده رسیدن به هدف خطر صفر در خونهای اهدایی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در دنیا سالانه 9میلیون و 500 هزار واحد پلاسمای حاصل از اهدای خون از بین می‌رود، گفت: خوشبختانه در ایران موفق شده‌ایم از پلاسمای مازاد با روش پالایش قراردادی دارو‌های مشتق از پلاسما همچون آلبومین، فاکتور۸ و IVIGتهیه کنیم.

دکترپورفتح‌اله افزود: سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰هزار واحد پلاسما وارد چرخه تولید دارو‌های مشتق از پلاسما شد که این مسأله نقش مهمی در کاهش ارزبری دارد و امیدواریم با راه‌اندازی و گسترش مراکز جامع صد درصد نیاز کشور به داروهای مشتق از پلاسما را از تولید داخل تامین کنیم.

وی ادامه داد: اهدای خون داوطلبانه و بدون چشم‌داشت بسیار حائز اهمیت است که ما در این زمینه آمار‌های خوبی داریم و ۵۰۰هزار اهداکننده مستمر پتانسیل بزرگ تغییرات اجتماعی هستند که امیدواریم نهاد‌های اجتماعی قدر آن‌ها را بدانند .

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور افزود: با همکاری شهرداری تهران در بهترین نقاط توانسته‌ایم فضا‌هایی را برای راه‌اندازی مراکز جامع در نظر بگیریم که بانک صنعت و معدن نیز کار ساخت آن را برعهده گرفت و اکنون در چهار نقطه دسترسی مردم فراهم است که امیدواریم این مشارکت‌ها روز به روز بیشتر شود .

 وی در ادامه به چالش‌های پیش روی سازمان انتقال خون پرداخت و گفت: از چالش‌هایی که امروزه سازمان انتقال خون با آن مواجه است، مسن شدن اهدا کنندگان مستمر است که اغلب آنان ۵۰تا ۶۰سال هستند. این افراد اغلب برای اولین بار در دوران جنگ تحمیلی که حس همبستگی بسیار زیاد بود، خون اهدا کرده اند و اکنون در آستانه بازنشستگی از اهدای خون قرار دارند بنابراین باید این افراد با اهدا کنندگان جوان جایگزین شوند.

پورفتح‌اله بیان کرد: از سال ۷۳برنامه واکسیناسیون هپاتیت انجام شد که این مسأله موفقیت‌های زیادی در حوزه سلامت خون به همراه داشته و امیداریم شاهد گام‌های بیشتری نیز در این زمینه باشیم و جذب اهداکنندگانی که پس از این برنامه متولد شده اند می تواند سلامت خون را از نظر آلودگی به هپاتیت Bتضمین کند.


نمایش تعداد بازدیدها : 131

بازگشت           چاپ چاپ